draco-marinus draco-marinus
215
BLOG

Moje książki o smokach i smokobójstwie

draco-marinus draco-marinus Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Napisałem kilka książek na temat smoków. W 2106 roku wydałem książkę pt. Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki, w 2015 roku wydałem książkę pt. Smoki i smokobójstwo, a w 2012 roku książkę pt. Smok wawelski w kręgu mitu i historii.

...

Moje książki o smokach i smokobójstwie

...

Marek Sikorski
Na tropach smoka wawelskiego.
Rozwiązanie historycznej zagadki

Wyd. Sativa Studio 2016

Spis treści

Od autora
Skandal w Krakowie
O kościach smoka na Wawelu
Wincenty Kadłubek pisał o potworze
Spór o smoka wawelskiego
O Smoczej Jamnie inaczej
Zagadka smoczego pomnika
Smok chce pożreć Polonię
Wybrana bibliografia

 

image

Pokonanie smoka wawelskiego jest sławnym mitem narodowym. Bajeczna opowieść o tym oraz o Kraku – legendarnym władcy –  obrazuje zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem. Źródła do dziejów kultury narodowej wskazują, że Polacy byli kiedyś z tego dumni.    

Pewnym paradoksem tej bajecznej opowieści jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.

W dziejach polskiej historiografii doszło do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego. Kiedyś pisano i to nawet w poważnej literaturze, że to niby Krak walczył i pokonał smoka, a źródła historyczne podają coś innego.

Wincentemu Kadłubkowi, autorowi najstarszego tekstu o tej postaci, nie chodziło o bajki, lecz o zupełnie inną sprawę i to poważną.

O smoku wawelskim wspominali w swoich dziełach zagraniczni dawni uczeni, historycy i przyrodnicy. Jednakże nie był jedynym potworem krakowskim.
Rzekomy pomnik smoka wawelskiego koło Smoczej Jamy w Krakowie przedstawia zupełnie coś innego, niż to, o czym powszechnie się mówi.

Znany obraz Witolda Pruszkowskiego Smok podwawelskikryje w sobie pewien sekret, który zawiera wielkie przesłanie narodowe. O tym jest ta książka!

....

 

 

Marek Sikorski
Smoki i smokobójstwo,
Wydawnictwo Sativa Studio 2015 r.

Spis treści

Wprowadzenie do świata potworów i smoków

Smok straszył w grobowcu

Pożytek z kości, sadła i krwi smoka

Sekrety smokoznawców

Smok w świecie antycznym

Potęga i upadek smoka w chrześcijaństwie

Święci smokobójcy i pobożne dziewice

Szlachetni pogromcy smoków

Smoki istnieją, lecz smokobójstwo jest już zabronione

http://mm.salon24.pl/sm/ok/smoki-i-smokobojcy-cover-97b77d9,2,0.jpg

 

Przez wiele stuleci uważali uczeni i teologowie, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Opowiadano, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach. Smokoznawcy pisali o własnościach leczniczych smoczych kości i sadła oraz smoczej krwi. Dawny świat był przekonany, że u jego początków miała miejsce kosmiczna walka bogów i herosów ze smokami. Idea smokobójstwa pojawiła się też w chrześcijaństwie. Wielu Świętych Pańskich i kilka Błogosławionych Dziewic oraz niektórzy pobożni rycerze pokonywali te diabelskie stwory. Według biblijnej wizji końca świata zostanie smok pokonany na zawsze. Różne smocze historie mają też swoje przyrodnicze uzasadnienie, a świat nauki odkrył istnienie smoków, ale zabroniono ich zabijania. O tych i innych smoczych osobliwościach jest ta książka.

...

Marek Sikorski
Smok wawelski w kręgu mitu i historii
Wydawnictwo Sativa Studio 2012

 

Spis treści

Wprowadzenie

Rozważania o kościach smoka

Smoczy świat

Chwalebne smokobójstwo

Wincentego Kadłubka wizja potwora

Nadchodzi smok

Mroczna strona Smoczej Jamy

Sekret smoczego pomnika

Dziewica i smok

 

http://mm.salon24.pl/06/f4/06f49f588f2326c4a6f8e1ea52c564c2,2,0.jpg

Niektórzy wspaniali ludzie uważają,  że śmieszną sprawą jest zajmowanie się smokiem wawelskim. W takim razie dlaczego wielcy polscy historycy pisali o smoku wawelskim i to bardzo poważnie?

Smok wawelski – to sławny kiedyś narodowy mit, który dziś sprowadzony został do świata mizernych bajek. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej.

Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o Kraku – legendarnym władcy jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem.

Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.

Nie każdy potwór musiał być smokiem! Dlaczego doszło w polskiej historiografii do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego?

Dlaczego przez wiele stuleci pisano, że to niby Krak pokonał smoka, chociaż źródła historyczne mówią co innego?

Z jakiego powodu pisali o tej bajecznej historii katoliccy duchowni? Czy Wincentemu Kadłubkowi chodziło tylko o bajki ? Chyba nie?!

Z jakiej przyczyny wspominali o smoku wawelskim dawni słynni przyrodnicy – znawcy smoków?

Co właściwie przedstawia rzekomy pomnik smoka wawelskiego w Krakowie? Jaki sekret kryje w sobie obraz Witolda Pruszkowskiego „Smok podwawelski”?

O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego jest ta książka!

 

Wydałem też wiele innych książek, na ich temat zob.:

http://marek-sikorski-autor.blog.pl/

lub

http://mareksikorskiksiazki.blogspot.com/

 

image

 

 

 

 

 

 

 

Link mojej strony: Marek Sikorski i jego książki , link kanału na YT:dr Marek Sikorski  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura